Vyberte stránku
Mirek Dusbaba

27. 9. 2020 | Rozhovory

Mirek Dusbaba: Cestovatel s kung fu v srdci

0 komentářů

[Sassy_Social_Share]

Kamila Plachetkova

Autorka: Kamila

Mirek Dusbaba navštívil již 45 zemí po celém světě a věnuje se čínskému bojovému umění Wing Chun kung fu, které začal trénovat nejprve v Praze a později dostal možnost studovat Wing Chun na International Wing Chun Academy v Austrálii, kam se odstěhoval. Nyní žije v anglickém městě Watford, poblíž Londýna a příští rok plánuje žádost o britské občanství.

Můžeš čtenářům popsat, co je vlastně Wing Chun kung fu, kterému se věnuješ?

Wing Chun je staré bojové umění, pocházející z jižních oblastí Číny. Je založeno na přirozených pohybech těla a na rozdíl od jiných bojových umění je velice úsporné a soustředí se na maximální efektivitu úderů či kopů. O popularizaci Wing Chun se asi nejvíce zasloužil Bruce Lee, který se tomuto bojovému umění v mládí věnoval a mnoho z jeho prvků přenesl i do svých filmů.

Co tě vedlo k právě k Wing Chun kung fu? A jaké byly tvé začátky ve škole v Austrálii, kde jsi toto bojové umění studoval?

To bylo ještě v Praze. Pracoval jsem v reklamní agentuře a řekl jsem si, že by bylo dobré něco začít dělat. A protože Wing Chun je také někdy nazýváno „líným kung fu“, řekl jsem si, že je to ideální aktivita pro mě. 😊

Začal jsem trénovat u si-fu Petra Brunnera styl Lok Yiu.

Asi po pěti, šesti letech jsem objevil možnost věnovat se Wing Chun intenzivněji studiem na International Wing Chun Academy ve městě Gold Coast v Austrálii. Tak jsem dal výpověd v práci a odletěl na druhý konec světa. Začátky byly težké, protože jsem neměl předem zařízenou práci ani ubytovaní, a navíc omezené finanční zdroje. Škola byla skvělá. Učili jsme se jak teorii, tak jsme samozřejmě dost intenzivně každý den trénovali. Mezi tréninky jsme chodili na pláž Surfers Paradise, která byla sto metrů od školy. Za nedlouho jsem si také sehnal ubytování a začal pracovat na ruční myčce aut. To byla šílená dřina a v mých 38 letech to pro mě bylo k tréninkům hodně náročné. Naštěstí asi po třech týdnech mě vzali do jednoho pětihvězdičkového hotelu.

Z Austrálie ses nakrátko vrátil do ČR, ale časem jsi zase odcestoval do zahraničí, tentokrát do Británie. Proč zrovna Anglie?

Zjistil jsem, že v Čechách žít nechci a Británie se nabízela celkem logicky, jelikož mluvím anglicky, a navíc jsem tam už tou dobou měl kamarády, kteří tam dlouhodobě žili. Také mám rád Brity i britskou kulturu.

“Škola byla skvělá. Učili jsme se jak teorii, tak jsme samozřejmě dost intenzivně každý den trénovali. “

Mirek Dusbaba
Věnuješ se stále Wing Chun?

Není snadné najít dobrou školu. Wing Chun má navíc nespočet stylů a variant. Styl, kterému jsem se věnoval v Austrálii se učí v Británii jen v Sheffieldu. Asi půl roku jsem trénoval u Leo Au Yeunga v Londýně. Bohužel jím vyučovaný styl je stále velmi rozdílný. Když jsem se přestěhoval do Watfordu, našel jsem si si po čase školu IWKA Wing Tjun, jejichž wing chun je také dost odlišné, ale asi je to jediná možnost, jak u Wing Chun zůstat. Zašel jsem na pár treninků, ale pak zase přišel koronavirus a s ním lockdown a další následná omezení. Rozhodl jsem se, že počkám, až tenhle blázinec pomine.

Uvažuješ o tom, že by ses jednoho dne vrátil žít natrvalo zpět do Česka?

Ne. Nevím, jak v budoucnu, ale zatím mě to zpět do Čech vůbec neláká. V Británii jsem spokojený, navíc se příští rok chystám žádat o britské občanství. Uvidím, co přinese Brexit a jak to vše bude. V dnešní době se dá něco plánovat jen velmi obtížně, tak to zatím nechávám volně plynout. Do Čech ale pravidelně několikrát za rok létam za rodinou a kamarády.

Hodně cestuješ. Která země tě okouzlila nejvíce a proč?

Zamiloval jsem si Austrálii. Je tam úžasná příroda, pláže i počasí. Líbí se mi tamní vyklidněný životní styl. Kdybych měl jmenovat ještě další země, byly to třeba Cookovy ostrovy v jižním Pacifiku. Líbilo se mi také na Jamajce nebo v Thajsku. Zcela vyjímečné bylo Japonsko. Tam si člověk připadá jako na jiné planetě.

Máš nějakou zajímavou historku ze svých cest?

Historek mám hodně 😊 Vybaví se mi třeba jedna, když jsme se s bývalou přítelkyní plavili na obrovské lodi z Brisbane na Vanuatu a Novou Kaledonii. Na večeři nás v restauraci posadili vedle staršího páru. Jak jsme si povídali česky, pán se zeptal anglicky, jestli jsme Češi. Lámanou češtinou nám pak řekl, že se narodil v Praze a rodiče s ním jako malým dítětem emigrovali. To by člověk uprostřed Tichého oceánu nečekal. Zajímavé bylo také zažít státní převrat v Gambii, potápění s velkými býlými žraloky v jižní Austrálii nebo třeba navštěva Srí Lanky pár dní po teroristických útocích, kdy byla celá země prakticky bez turistů.

Mirek Dusbaba
Máš svůj vlastní blog, ve kterém dost se mimo jiné věnuješ i politice a současnému dění ve světě. Jaký je tvůj názor na témata jako BLM a koronavirová krize?

Současné dění mě zajímá. Žijeme v hodně turbulentní době. Zdá se, že ten klid, na který jsme byli zvyklí je nenávratně pryč. Začalo to terorismem, pak přišla uprchlická krize, nyní zase ta koronavirová. Nepokoje v ulicích v USA, protesty v Bělorusku, Hong Kong…. a do toho všeho konflikty o kterých ani moc neslyšíme. Jako třeba nasilné represe proti místnímu obyvatelstvu ze strany Indonésie v provincii Západní Papua nebo genocida Ujgurů čínskými komunisty. Co se hnutí BLM týká, podporuji jej. Účastnil jsem se třeba protestu v Oxfordu. Na druhou stranu si myslím, že násilné projevy, které vidíme v některých amerických městech samotnému hnutí škodí. Koronavirovou krizi musíme především přečkat do chvíle, než bude fungující vakcína. Vadí mi, kolik se kolem toho šíří pitomostí a lží. A že je mnohdy šíří kromě politiků, celebrit a různých šarlatánů i lékaři. Měli bychom více naslouchat a důvěřovat především epidemiologům, a přitom stále používat vlastní mozek.

Chtěl bys něco vzkázat našim čtenářům?

Užívejte života, poznávejte svět a snažte si uchovat v těchto bouřlivých časech zdravý rozum.

“Současné dění mě zajímá.
Žijeme v hodně turbulentní době. “

Mirek Dusbaba

Mirek Dusbaba

SOCIÁLNÍ SÍTĚ:
Mirek Dusbaba

Podobné příspěvky

Related

SLEDUJTE ZA PLOTEM
NA FACEBOOKU

Přihlaste se k odběru