Vyberte stránku
Tereza Dvořáková

18. 10. 2020 | Rozhovory

Deelaruze: Street art je pre mňa najkrajšia cesta aktivizmu

0 komentářů

[Sassy_Social_Share]

Kamila Plachetkova

Autorka: Kamila

V dnešním rozhovoru bych vám ráda představila úžasnou street-artistku Danu, aka Deelaruze. Pochází se Slovenska, z Banskej Bystrice a žije v Londýně již přes 16 let.

Co tě přimělo k tomu se odstěhovat ze své rodné země? Proč sis ke své nové cestě vybrala zrovna Londýn?

Pravdupovediac bolo to veľmi spontánne. Milujem Slovensko, ale cítila som, že potrebujem roztiahnuť krídla. Rozhodla som sa, oznámila to rodine a o 3 týždne som bola v Londýne, ktorý je mekkou street artu a umenia ako takého.

Jak ses propracovala zrovna ke street artu? A jak vzniklo tvé artist jméno Deelaruze?

Od detstva som mala najradšej umenie a výtvarnú. Vyrastala som na 90’ Hip Hop, bola som súčasťou tanečného workshopu, obdivovala break dance, street style, ktorý s tým išiel ruka v ruke a to ma prirodzene doviedlo ku graffiti a street artu. 

Pre mňa je umenie vyjadrenie seba, mojich pocitov, ale posolstvo za umením je najdôležitejšie. Street art je cesta ako možete osloviť najväčšie množstvo ľudí, prirodzene a zadarmo. Street art je pre všetkých. Je to pre mňa najkrajšia cesta aktivizmu. Je to moja sloboda.

Deelaruze vzniklo tiež náhodou, 10 rokov spät, ako slovná hračka.
Dee ako moje meno, De La ako nápad z hip hop pozadia De La Soul, Ruze sú vlastne ruže po Slovensky, foneticky po Anglicky je to rúz/ž a červený rúž je môj základ.

Jsi členkou projektu Street Art Against Hate. Můžeš čtenářům přiblížit, o čem tento projekt je?

Projekt Street Art Against Hate bol založený v októbri 2018 v nemeckom Kolíne ôsmimi street artistmi,

ktorí mali nápad zjednotiť umelcov prostredníctvom street artu, vytvorením stránky a loga, ktoré sa stalo základom pre dizajn dnes už viac ako 1000 street artistov na celom svete.

Nápad a posolstvo je jednoduché a také potrebné: street art proti násiliu, proti rasizmu, homofóbii a akejkoľvek nenávisti. Moje umenie je o jednote ľudstva, o láske, o mieri, o zachranení našej planéty Zem a cítila som že tento projekt je mi veľmi blízky a chcem byť jeho súčasťou.
Street Art Against Hate práve vydali knihu kde možete nájsť aj môj dizajn 🙂

“Pre mňa je umenie vyjadrenie seba, mojich pocitov, ale posolstvo za umením je najdôležitejšie. “

Je o tobě známo, že používáš svůj art jako takové poselství proti nenávisti. Měla jsi v životě nějaký moment, který tuto ideu odstartoval?

Myslím si, že nenávisť v nejakej forme zažil každý z nás, zvlášť ak vyzeráme inak, máme inú farbu pleti, iné náboženstvo alebo sme z krajiny o ktorej ten druhý nevie nič. Mali by sme aktívne hovoriť o týchto stereotypoch, o tom ktoré veci sú dôležité a snažiť sa naučiť viac o histórii ľudstva ako celku. Mali by sme otvoriť oči a srdcia.

Kdo je podla tebe “král” street artu a proč?

Môj najobľúbenejší človek v street art svete je Shepard Fairey (Andre the Giant, Obey). Jeho umenie, aktivizmus a všetko čo robí je skutočný význam street artu. Pracovala som pre jeho značku oblečenia a mala som možnosť nazrieť hlbšie do toho čo robí. Stretla som ho aj osobne, keď maloval stenu vo východnom Londýne.

Americký street art časopis PEEL magazine ktorý čoskoro vychádza venoval posledné číslo ako poctu Shepardovej prvej nálepky, ktorá sa vlastne stala jeho logom. Street artisti mali možnosť vytvoriť vlastnú sticker založenú na tomto dizajne.

Zo street art crews sú pre mňa ako inšpirácia 1UP One United Power, chlapci z Berlína, sú strašne divokí a extrémni.
Broken Fingaz Crew z Haify, ktorí robia neuveriteľné veci s užasným detailom. Taktiež mestá Berlín a Haifa sú mi veľmi blízke.

Můžeme v nejbližší době vidět tvá díla někde na např. výstavě?

Mala som pár výstav v minulosti, raz ako svoju Deelaruze výstavu, ale preferujem byť súčasťou výstavy s viacerými umelcami, kde mám možnosť spoznať viac ludi alebo zorganizovať spoluprácu. Darovala som moje kusky pár doležitým organizáciam, napríklad Podpora ženám v núdzi. Často som bola súčasťou live painting/kreslenie na živo, keď moji kamoši djs hrali a ja som malovala. Je to užasná energia a interakcia s ľuďmi.

Posledne 2 roky sa sústredím na stickers/nálepky, ktoré sú rýchle a efektívne keď ste na ulici haha. Street artisti si posielaju nálepky medzi sebou, poštou často dostanem úžasnú obálku s nálepkami, na oplátku pošlem svoje. Keď navštívim novú krajinu/mesto/ulicu moje umenie tam zaručene zostane.

Spravila som vizuál a logá pre pár priateľov muzikantov a producentov, vidím to ako rozšírenie nového obzoru a vychutnávam si to.

Vzkázala bys něco našim čtenářům?

Nájdi svoju vášeň a kŕm ju. Nájdi ľudí, ktorí v teba veria a podporia ťa v tvojich šialených nápadoch a ktorí zapália tvoj oheň. Nájdi posolstvo, ktoré zmení život iných ľudí k lepšiemu.

Peace & Love

“Nájdi posolstvo, ktoré zmení život iných ľudí k lepšiemu. “

Deelaruze

SOCIÁLNÍ SÍTĚ:

Podobné příspěvky

Related

SLEDUJTE ZA PLOTEM
NA FACEBOOKU

Přihlaste se k odběru