Vyberte stránku
BBM Skilla

11. 2. 2021 | Rozhovory

BBM Skilla: Nejsem jen grime artist, ale grime je pro mě srdcová záležitost

0 komentářů

[Sassy_Social_Share]

Kamila Plachetkova

Autorka: Kamila

Po delší odmlce vám představuji rozhovor s Jirkou, 26letým rapperem, který je původem z Jilemnice a je známý pod jménem BBM Skilla. Jeho hudební produkci můžete sledovat na jeho YouTube kanálu.

Jaká byla tvá cesta k hudbě?

Zaprvé zdravím a velice děkuji za pozvání. Je mi ctí tu bejt. A teď ke tvé otázce. Hudba v naší rodině byla vždy hodně důležitá. Bratranci, strejdové (hlavně ze strany otce) jsou muzikanti. Někdo možná zná rappera, který si říká Flek – to je můj strýc. Já osobně, když mi bylo asi 4-5 let, jsem dostal kazetu Eminema k narozeninám a tím pro mě začala obsese rapem, Urban kulturou a celkově „jinou hudbou“, než která mi byla servírovaná z TV nebo rádia. Kolem toho roku jsem taky začal zpívat ve sboru. Různý takový ty akce na jarmarcích, v kostele, pečováku pro starý lidi. Já vím, sračka. Ale taky to byla cesta, kdy jsem se naučil pracovat s hlasem, dýchat a frázovat. Samozřejmě k rapu a grimu mě vedla dlouhá cesta skrze jungle, dnb, reggae, dancehall. Já sám za sebe říkám, že jsem odchovanej Jamajkou, co se hudby týče. You seh mi!

 

Věnuješ se převážně tvorbě hudebního žánru grime, nebo patří mezi tvoje styly i něco jiného?

Ano, patří. Já dodneška tak nějak nechápu, proč si lidi o mně myslí, že jsem grime artist. Protože například moje první vydaná věc byla Reggae, která se jmenovala “Lásko,“ a byla to óda na moji někdejší bývalou přítelkyni Kačí. Každopádně dělám boombapový věci, mám spoustu trapovejch věcí. Ale je pravda, že toho grimu mám asi nejvíc v mé tvorbě a asi i moje tracky, které jsou nejúspěšnější (když nepočítám Křídla se Sivnem), tak jsou grime. Takže, nejsem jen grime artist, baví mě a dělám i jiný styly. Ale grime je pro mě srdcová záležitost.

Jak dlouho věnuješ rapu?

Ač se to nezdá, protože mě zatím moc lidí nezná, tak dělám hudbu už 9 let. 

Myslím tím, že před devíti lety (v 17 letech) jsem vydal první věc na YouTube. Jinak hudbě a psaní textů se věnuju tak od 13-14 let. Ale prvním vydaný album bylo tuším 2016 nebo 17 a to byl můj mixtape s názvem Sorry, že dejchám“.

“Když mi bylo asi 4-5 let, tak jsem dostal kazetu Eminema k narozeninám a tím pro mě začala obsese rapem a Urban kulturou. “

Kdo je tvůj hudební vzor nebo absolutní inspirace?

Tak na to bych potřeboval hodně slov. Každopádně mojí největší inspirací je sám život samozřejmě. V různejch obdobích mýho života tomu bylo i jinak, třeba když jsem bral tvrdý drogy nebo naopak když jsem byl naprosto střízlivej. Mění se to furt jak Bitcoin. Co se hudební inspirace týče, tak to se taky dělí do různých časových období. Ale jakože all time inspirace bude asi Ninjaman a Yellowman. Ti mě ovlivnili za můj život nejvíc. A přitom dodneška nemám vydanej jedinej dancehallovej track (smích). O mě se ví, že jsem byl na začátku ortodox rasta. Ale o mojí inspiraci, jak jsem říkal bych mohl mluvit opravdu hodiny.

Viděla jsem, že si stavíš menší nahrávací koutek ve svém pokoji – pracuješ na nějakém novém hudebním projektu?

Hahahaha, ty moje příbytky, ve kterejch zkouším nahrávat (smích). Ano, zkouším pořád vymýšlet něco sám. Ale už jsem se dostal do stadia, ve kterým na to asi kašlu, protože tyhle moje po domácku vyrobený nahrávací iglú nejsou samozřejmě úplně top. Ten zvuk potřebuje svůj prostor a v určitý části se neodrážet nebo tak. Protože i když mám vše kolem utlumený, tak to prostě není pořád ono a zní to jakoby moc “kovově“. Takže zkusím ještě ten zvuk vychytat, může to taky být (velice pravděpodobně) mnou a mým hlasem. Každopádně pracuji teď na projektu 94 EP. Jde o projekt, ve kterým by mělo zaznít dost deep hudby, která odhaluje hodně o mě a mé minulosti. Jeden z tracků na tomto projektu jsem napsal někdy už před 5 lety. Chystají se tam i velice zajímavý produkce. Teprve to tak nějak rozjíždím. Stay tuned!

Vystupoval jsi někdy na nějaké party v Anglii?

Vystupoval jsem jednou tady v Redditch v takové tradiční anglické hospodě, která se jmenuje The Queens Head. Vystoupení asi tak pro 10 lidí a většina z toho Poláci nebo Slováci. Takže thrilling experience jako. Za asi 80 liber. (smích)

Proč ses rozhodl zrovna pro Velkou Británii a Redditch?

Já jsem poslouchal hlavně Smacka a grime hudbu, když jsem chodil na gympl a byl jsem tím stylem totálně okouzlenej. Anglií a angličtinou celkově taky, i když jsem měl první hodinu angličtiny až na gymnáziu. Jinak jsem studoval celou základku němčinu. Ironie, co? A potom, když jsem dělal maturitu, jsem si vybral filologii v Hradci, kde jsem byl i přijat. Bohužel v tý době jsem se staral o sebe tak nějak sám, protože mamka toho měla sama dost a táta seděl. Tak jsem usoudil, že by to byla mizérie jak svině, být celou dobu na vejšce bez peněz a podpory. Měl jsem kámoše v Anglii, kteří mi řekli, ať dojedu, že mi pomůžou. Tak jsem se po gymplu odstěhoval do UK.

Jaké byly začátky? Jak dlouho ti trvalo se naučit angličtinu?

Začátky byly takový zmatený, místy těžký. Týpek, u kterýho jsem prvně bydlel, byl idiot. Takže to byla první špatná zkušenost v Anglii. Taky jsem zjistil hned v první agentuře, že naučená angličtina ze školy a maturita z AJ za jedna vůbec neznamená, že anglicky umíš. Já vlastně jel do Anglie s tím, že jsem uměl gramatiku, syntax atd. Ale výslovnost a akcent tady v Anglii jsou dost jiný a trvá si to naposlouchat a naučit se používat jejich slovní obraty, který se ve škole prostě nenaučíš. Tak rok mi to trvalo, bych řekl. A ze začátku jsem se dost styděl. Ale teď už je to jinak samozřejmě. Ted už se mě většinou Angličani ptají odkud jsem původem. Ne jak dlouho tu jsem.

Čím se kromě rapu zabýváš?

Tyjo, kromě hudby pracuji full time v takový fabrice na proteiny, protein shakes atd. Dělám jako line manager. Takže nastartuji linii, vyřizuju papírování a pode mnou jsou dva, tři lidi, kteří balí, dávají zboží na palety atd. Nuda a zase nuda, co ti mám povídat. Ale zase si vydělám dost slušné peníze. Mimo jiné se zajímám i o trading. Hodně mě to v poslední době chytlo, jedu momentálně crypto měny. Ted to dělám tak měsíc, dva. Už jsem stihl prodělat svoje první love, takže si myslím, že jsem na dobrý cestě (smích). Moc rád čtu knihy, sleduji dění ve světě, mám rád technologie, editovaní hudby a videa. Hodně mě baví i vařit. Kdo mě zná a sleduje na Instagramu tak ví, že vařím celkem často. I ty jsi mi tuším někdy něco lajknula (smích).

Plánuješ se někdy vrátit do České republiky? Pokud ano, tak proč?

Ano plánuji. A těch důvodů je hodně. Zaprvé je to domov. Země, kde jsem se narodil, vyrůstal a mám tam rodinu a zázemí. Anglie se mi líbí, žiju tu pětinu svýho života. Ale vím, že můj táta nebo sestry a bráchové, kamarádi a nejbližší se do UK nepřestěhují. Právě proto teď ze všeho nejvíc makám na tom, abych nemusel makat. Abych byl finančně stabilní a nezávislej a mohl se tak vrátit do svýho hoodu. Kde můžu pak vydělávat peníze na macbooku a stačí mi jen Wi-Fi. Navíc, jestli někdy přijde nějakej šílenej obrat, tak si myslím, že nejbezpečnější bude asi nejvíc jih. Konkrétně Afrika. Takže to kdyžtak chci mít blíž tam z ČR. (smích)

Vzkázal bys něco na závěr našim čtenářům?

Chtěl bych všem vzkázat, že dnešní době je nejlepší bejt hlavně naživu. Nenechte se zmást (Jolanda) a nenechte si namluvit věci. Ze sraček se můžete vytáhnout. Pokud vás to sere v práci, serte na ní. Pokud vás serou určitý lidi, nebuďte s nimi. Je potřeba vzít život do svých rukou a dělat co vás baví a bejt s tím, kdo vás má rád. Nebo bejt sám. Corona prej lidi od sebe odtáhla a zničila byznysy. Já si zase myslím, že spoustě lidem ukázala, jak se oprostit od státu a umět se o sebe postarat i jinak, nezávisle. Všechno zlý je k něčemu dobrý. No ne?

“Je potřeba vzít život do svých rukou a dělat co vás baví a bejt s tím, kdo vás má rád. Nebo bejt sám.”

BBM Skilla

SOCIÁLNÍ SÍTĚ:

Podobné příspěvky

Related

Mirek Dusbaba: Cestovatel s kung fu v srdci

[Sassy_Social_Share]Mirek Dusbaba navštívil již 45 zemí po celém světě a věnuje se čínskému bojovému umění Wing Chun kung fu, které začal trénovat nejprve v Praze a později dostal možnost studovat Wing Chun na International Wing Chun Academy v Austrálii,...

číst více

DJ Slauka: Vztah k hudbe som mala uz od mala

[Sassy_Social_Share]V tomto rozhovoru bych vám ráda představila další svou velice dobrou kamarádku, a to DJ Slauku ze slovenského Bardějova, se kterou jsme prožily nejednu noc na londýnských underground akcích.  Slauka žije již 21 let v Londýně a je...

číst více
SLEDUJTE ZA PLOTEM
NA FACEBOOKU

Přihlaste se k odběru